Son Yazılar

Eric Draitser: ABD Ortadoğu’daki Şii İttifakını Dağıtmak İstiyor

Medya Şafak 3.09.2013 13:11 RÖPORTAJ
stopimperialism.com sitesinin kurucusu Eric Draitser: ABD, her şeyden daha önemlisi, stratejik açıdan uzun zamandır Şii hilalini kırmanın rüyasını görüyor ve Suriye karşısındaki bir savaş gerçekte İran ile yapılacak bir savaşın giriş kısmıdır.

Press TV stopimperialism.com sitesinin kurucusu Eric Draitser ile ABD'nin Suriye saldırısı karşısında düzenlenen protestolar hakkında bir röportaj gerçekleştirdi. 

Press TV: Öyle gözüküyor ki, bütün kıtalarda ABD'nin muhtemel Suriye saldırısı karşısındaki tepkilere tanık oluyoruz Bunun Washington'un kararlarında bir değişiklik yapma ihtimali sizce nedir? 

Draitser: Washington'un kararları hiçbir zaman kamuoyunun fikirlerine dayanmamıştır. Eğer öyle olsaydı, bugün bu meseleyi tartışmıyor bile olacaktık çünkü ABD'de Suriye savaşına verilen halk desteği %10'un altında. 

Bu nedenle kamuoyunun gerçekten de çok etkisi olup olmadığına emin değilim. Bu insanların yürüyüş yapmamaları, elinden geleni yapmamaları anlamına gelmiyor elbette. Fakat kararlar jeopolitik çıkarlara dayalı olarak ve Obama yönetiminin politik hesaplamalarına, Britanya, Fransa, Katar ve Suudi Arabistan'daki partnerlerine göre alınacak.

Öyleyse, bugün gördüğümüz şudur; halkın geneli savaşa karşıyken yönetici elitler gaza basmayı sürdürüyorlar. Her ne kadar Londra'da İngiliz parlamentosunun Suriye'de savaşa karşı çıkmasıyla ayakları taşa takıldıysa da bu böyle.

Fakat yine de yeni gelişmelerin durumu değiştirip değiştiremeyeceğini göreceğiz.

Press TV: ABD ne alemde? Az önce jeopolitik çıkarlardan söz ettiniz. ABD'nin bu işe dahil olmasındaki çıkarı nedir? Birleşik Devletler içinde sürekli bir krizin olduğunu biliyoruz. ABD'nin Suriye karşıtı bir savaşa öncülük etmedeki çıkarı ne olabilir?

Draitser:  ABD, her şeyden daha önemlisi, stratejik bir perspektiften bakıldığında uzun zamandır Şii hilalini kırmanın rüyasını görüyor ve Suriye karşısındaki bir savaş gerçekte İran karşısında yapılacak bir savaşın giriş kısmıdır. 

Bu hafta başında yazdığım bir makalede de bunu ele aldım. Irak'taki Maliki hükümeti, Suriye'deki Esad yönetimi ve Lübnan'daki Hizbullah örgütü arasındaki ittifak ABD/NATO/İsrail'in Ortadoğu'daki hegemonyası karşısında çok büyük bir direniş gücünü ve çok güçlü bir bloğu temsil ediyor.

Bu nedenle, stratejinin bu parçası uzun yıllardır yürürlükteydi. Bunun izini sürmek için geçen on yılın başlarında Wesley Clarke'ın, “stratejilerinin her zaman Şii ittifakını kırmak suretiyle İran'ın bölgedeki etkisini yok etmek olduğunu” söylemesine kadar geri gidebilirsiniz. Ve Suriye de bütün bu planın kilidi konumundadır.

Aynı zamanda İran, Irak ve Suriye arasında imzalanan ve İsrail'in ve aynı zamanda Katar'ın gaz itracatına rakip olacak çok ama çok önemli bir doğalgaz boru hattı anlaşmasını da hatırlamalıyız.

Dolayısıyla Suriye savaşına ve ABD'nin buradaki çıkarlarına baktığımızda, çıkarının çok basit olduğu bellidir: İranlıları anahtar önemdeki müttefikklerimnden mahrum ederek hegemonya sağlamak.

medyasafak.com

Diğer haberler